Uvažujete nad pořízením jímky, ale váháte, jaký materiál zvolit? V dobách nedávno minulých jste se téměř výhradně mohli setkat s jímkami betonovými. V současnosti bývá velmi častým materiálem plast. Jaké jsou výhody a nevýhody jednotlivých materiálů? Poměrně zásadní, pojďme si je přiblížit v novém článku.
Bavit se budeme hlavně o jímkách, ale podobně to bude platit například i pro septiky nebo podzemní nádrže na vodu. Jako jímku chápeme bezodtokou a nepropustnou podzemní nádrž na fekálie. Setkáme se také s názvem žumpa. Jímky se hodí především do nepravidelného provozu, tedy například k rekreačním objektům. Z dlouhodobého hlediska se však příliš nevyplatí. Jímky totiž s ukládaným materiálem nijak „nepracují“, jen jej zadržují. Z této podstaty je nutné je vyvážet poměrně často. Lépe řečeno, podle frekvence užívání. Pokud je jímka umístěna při objektu, který je často využíván, mohou náklady na její vývoz snadno přesáhnout pořizovací náklady na septik nebo dokonce i domoví čističku odpadních vod. Ze zákona se nemůže jednat o propustnou jímku, kdy se tekutá složka postupně vsakuje. Tento typ jímek dnes již není povolený.
Zpět ale k výběru materiálu. Začneme jímkami betonovými. Jejich hlavní předností je dlouhověkost. Betonová jímka vám bude pravděpodobně spolehlivě sloužit dlouhá desetiletí. Beton je také velmi odolný vůči podzemním vodám a bude dobře odolávat tlakům okolní zeminy. Tím však výhody betonové jímky končí. Budeme tedy pokračovat nevýhodami. Tou hlavním je možnost průsaku, beto je sice vysoce odolný materiál, ale není 100% soudržný a po čase velmi pravděpodobně dojde k průsakům. To samozřejmě může znamenat řadu problémů, tím nejmenším je možný zápach, horším pak kontaminace okolních studní a podzemních vod a prakticky nedodržení zákonu o podzemních vodách. Složitá je i doprava, betonová jímka (pokud se nepaží přímo na místě) může vážit i několik tun. S dopravou se pojí i její umístění, pro manipulací je třeba téměř vždy jeřáb, který se nemusí do všech míst dostat. Také údržba betonové jímky je o něco složitější.
Plastová jímka většinu nevýhod betonové otáčí ve svůj prospěch. Díky moderním materiálům je její trvanlivost také velká. Kvůli možnosti výskytu podzemních vod je většinou nutné vytvořit betonovou základní desku nebo jímku případně obetonovat. Pak už zde jsou ale jen samé výhody. Plastová jímka je poměrně lehká a přepravit ji na místo není složité. I manipulace s ní není náročná. Bez problému ji přenesete v několika lidech. Plastová jímka je 100% nepropustná a to po dlouhá léta. Pokud bude jímka umístěna v místě, kde se přejíždí automobilem, nemusíte si zoufat. I plastová jímka se dá pořídit jako zátěžová a přejezd vozidlem bez problémů zvládne. Plastových jímek existuje mnoho typů, díky tomu je umístíte do jakéhokoliv podloží. Do klasické zeminy se hodí základní samonosné plastové jímky. Pokud máte na pozemku jíl nebo hodně podzemní vody, je lepší zvolit dvouplášťovou jímku. Do skalnatého podloží, svahu nebo jinak staticky zatíženého místa jsou vhodné jímky k obetonování.
Shrňme si hlavní výhody a nevýhody jímek z obou materiálů
Výhody betonových jímek
Dlouhá životnost
Odolnost vůči podzemním vodám a tlaku okolní zeminy
Pojezdovost
Nevýhody betonových jímek
Složitá instalace
Náročný a dražší transport.
Složitější údržba
Časté prosakování
Nemožnost demontáže
Nemožnost umístění na hůře dostupná místa
Výhody plastových jímek
Dlouhá životnost
100% nepropustnost
Velmi nízká hmotnost.
Snadná manipulace a uložení
Snadnější údržba
Rozměrová a tvarová variabilita
Nevýhody plastových jímek
Vyšší pořizovací cena
Občasná nutnost obetonování nebo vytvoření základové desky
U základních typů nemožnost pojezdu
コメント